Test B5T Podstawy Testu

B5T – Podstawy Testu

Stworzonego wg. Teorii Wielkiej Piątki

Test B5T stworzony został przez dr L. Satow w celu diagnozowania 5 głównych wymiarów osobowości według teorii Wielkiej Piątki.

Opis: pozycje kwestionariusza stanowi 50 twierdzeń o charakterze samoopisowym, których prawdziwość w stosunku do własnej osoby badany ocenia na skali czterosopniowej. Test charakteryzuje się dużą rzetelnością oraz jest krótszych od innych testów mierzących wspomniane powyżej wymiary osobowości, co sprawia, że jest szczególnie przydatny do badań online.

Rzetelność: duża zgodność wewnętrzna, zarówno dla skal Ekstrawersja i Neurotyzm jak również Neurotyzm i otwartość oraz Otwartość i Ekstrawersja.

Trafność: autorzy testu wykazali dużą trafność narzędzia na podstawie badań porównawczych innymi testami mierzącymi osobowość zgodnie z koncepcją Big Five.

Normy: staninowe, dla 4 grup wieku (15 – 19, 20 – 29, 30 – 39, 40 – 49, 50 – 80), opracowane – oddzielnie dla kobiet i mężczyzn – na podstawie badań próby o liczebności 4050 osób przebadanych online. Aktualnie dostępne normy dla populacji osób niemiecko języcznych. Aktualnie prowadzimy badania nad normami dla populacji osób polskojęzycznych.

Zastosowanie: wyniki pozwalają na pełny opis osobowości badanego w koncepcji Wielkiej Piątki. Test ze względu na swoje przeznaczenie szczególnie nadaje sie do badań online.

Test jest darmowym narzędziem udostępninym na zasadzie open source i w szczególności nadaje się do samobadania osób za pośrednictwem internetu

Zródło: Psychomeda Big-Five Pörsenlichkeittest B5T. Skalendokumentationen und Normen. Satow, L (2011)

error: Treści są chroniowe !!
%d bloggers like this: