Tytoń zwyczajny

#TytońZwyczajny, #Tabak, #Tabak, #Таба́к, #Dohany#Tytoń,
Tytoń zwyczajny w zależności od typu i odmiany, ma wysokie wymagania co do światłą, temperatury i gleby. Największe potrzeby mają tytonie cygarowe, uprawiane na glebach żyznych, przewiewnych, o przepuszczalnym podłożu i zasobnych w składniki mineralne, a najmniejsze – tytonie orientalne, drobnolistne, uprawiane na glebach lekkich.
Wszystkie typy tytoniu wymagają gleb o wysokiej kulturze. W Polsce tytoń uprawia się z rozsady. Nasiona wysiew się do ciepłego inspektu w drugiej połowie marca. Gdy siewki wykształcą 5-6 liści, wówczas wysadza się je w pole. Pielęgnowanie polega na spulchnianiu międzyrzędzi, niszczeniu chwastów, nawożeniu pogłównym oraz walce z licznymi chorobami i szkodnikami. Specyficznym zabiegiem jest ogławianie tytoniu przez usuwanie górnej części pędu, co zapobiega kwitnieniu i wpływa dodatnio na rozwój i jakość liści. Po ogłowieniu, z kątów liści zaczynają wyrastać pędy boczne, tzw. pasynki, które również należy usunąć.
Zbiór tytoniu polega na ręcznym lub mechanicznym obrywaniu liści w miarę ich dojrzewania. Następnie nawleka się liście na druty, lub wiąże w pęczki i umieszcza w suszarni. Podczas suszenia, w skutek pewnych przemian chemicznych liście zmieniają swoje cechy fizyczne i powstają w nich wówczas m.in. związki aromatyczne i barwniki.
Zobacz wiecej: https://paniziolko.pl/tabacco/